Instytut Socjologii

Kontaktul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 36 36
fax: +48 56 622 4765
e-mail: soc-sekr@umk.pl
obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4 obrazek nr 5

Spotkanie z korespondentem wojennym Marcinem Ogdowskim

Instytut Socjologii zaprasza wszystkich zainteresowanych 16 maja na spotkanie z pisarzem, dziennikarzem, blogerem, korespondentem wojennym Marcinem Ogdowskim autorem nowej książki zatytułowanej „Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji”.

Autor jest absolwentem socjologii na UMK (rocznik 2001). Przez ostatnie lata wydał szereg książek dedykowanych tematyce wojennej w tym reportaż „zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji" (z 2011 r.), powieści wojenne: „Ostatni świadek", „(Nie)potrzebni" i „Uwikłani", oraz jest współautorem albumów „Polski Afganistan" (z 2014 r.) i „Irak, Afganistan 2003-2014. W naszej pamięci" (z 2016 r.).  Od lat prowadzi blogi poświęcone konfliktom zbrojnym ­https://bezkamuflazu.pl/ oraz wcześniej www.zAfganistanu.pl.

Podczas spotkania połączonego z moderowaną dyskusją przedstawi kulisy pracy dziennikarskiej w warunkach wojennych, a także opowie o swoim medialno-socjologicznym wglądzie w konflikt rosyjsko-ukraiński.

więcej informacji

logo zamiast zdjęcia

Socjologia i Medioznawstwo z pozytywną oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej

Z wielką przyjemnością informujemy, że w ostatnich tygodniach otrzymaliśmy aż dwie pozytywne oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. 

Komisja pozytywnie oceniła koncepcję oraz poziom kształcenia na kierunkach socjologia (studia I i II stopnia) oraz medioznawstwo (studia I stopnia). W obu przypadkach ocena ważna jest przez 6 kolejnych lat. Cieszymy się, ale nie zaprzestajemy prac nad polepszeniem jakości kształcenia w Instytucie Socjologii!

Autobiografia nestora toruńskiej socjologii

Ukazała się właśnie autobiografia nestora toruńskiej socjologii, prof. Włodzimierza Wincławskiego zatytułowana "Siedem obrazków z lat minionych".
Jak napisał sam Autor: „Myśl napisania autobiografii narodziła się we mnie w późnym wieku emerytalnym, podczas pracy nad kolejnym tekstem naukowym, kiedy to dostrzegłem, że nie wnoszę nic nowego do socjologii. Odłożyłem pióro z postanowieniem zarzucenia pracy naukowej. Wiązało się to także z koniecznością porzucenia mojego stylu życia, miałem przestać pisać. Nie mogłem tego zaakceptować. Sięgnąłem ponownie po pióro i zagłębiłem się w opisie własnej przeszłości. Temperament socjologa nakazywał mi rozpatrywać ją w ścisłym powiązaniu z najbliższym otoczeniem społeczno-kulturowym”.

więcej informacji

Encyklopedia polskiej nauki akademickiej

W lipcu 2023 roku pośmiertnie ukazała się drukiem monografia pt. „Encyklopedia polskiej nauki akademickiej” autorstwa prof. dr. hab. Piotra Hübnera. „Encyklopedia…” prezentuje ogromnie bogate, historyczne dziedzictwo nauki w Polsce, którego istotnym elementem jest jego wymiar organizacyjny, pozostający dotąd relatywnie słabo rozpoznany, a wiedza w tym zakresie mocno rozproszona. Publikacja wypełnia istniejącą dotychczas lukę w wiedzy na temat nauki polskiej, chroni od zapomnienia istotny element naszego kulturowego dziedzictwa, ale również zaspokaja obiektywne potrzeby środowiska pracowników nauki. Praca, mająca charakter interdyscyplinarny, z pewnością będzie podstawą do debat na temat nauki oraz źródłem potencjalnych opracowań szczegółowych, czym przyczyni się do dalszego rozwoju leżącej u styku nauk humanistycznych i społecznych historii nauki.

więcej informacji

Staże studenckie

Archiwum